Miniatury – kolekcja krzeseł i foteli…

Najważniejsze klasyczne i współczesne meble w postaci miniatur. Teraz niemalże każdy może mieć te niezwykle oryginalne krzesła lub fotele w zminiaturyzowanej formie. Jeśli nie stać Cię na sofę za kilkanaście tysięcy złotych, zapewne będziesz w stanie nabyć jej mini wersję. Firma Vitra stworzyła przepiękną kolekcję najbardziej znanych mebli światowego wzornictwa w mini wymiarze. Każdy taki produkt posiada licencję i jest dokładnym odzwierciedleniem swojej oryginalnej wersji, zarówno pod względem użytych materiałów, jak i kolorystyki.

krzesla.jpg

Prezentowane na zdjęciu krzesła, z tak dobrze nam znanym wyglądem są miniaturami mebli pochodzących sprzed 1900 roku. Ogrodowe krzesło z 1820 roku jest niezwykle precyzyjnie wykonane. Znany dobrze wszystkim bujany fotel to projekt Kohn & Thonet z 1882 roku. Projekt krzesła o nazwie Stuhl No. 14 jest wciąż wykorzystywany w produkcji mebli, chociaż to siedzisko zostało zaprojektowane w roku 1859. Argyle Chair z charakterystycznym wysokim oparciem z roku 1897 mogłoby nadal konkurować i wygrywać w konkursach na projekt krzesła.

krzesla2.jpg

Lata 1900 – 1918 znacznie ośmieliły projektantów, którzy bez cienia skromności zaczęli tworzyć nieprawdopodobne konstrukcje krzeseł. Lata te zaowocowały w projekty godne XXI wieku i bardzo nowatorskie w ówczesnym czasie. Wysokie oparcia, mocna kolorystyka, wygięte drewno, mnóstwo dodatkowych zdobniczych elementów. Każdy z tych projektów jest inny, ale nie można o nich powiedzieć, że są nijakie… są po prostu niepowtarzalne. Dla projektantów obecnie pracujących architekci i artyści tacy jak: Gerrit Thomas Rietveld, Josef Hoffmann, Charles R. Mackintosh czy Frank Lloyd Wright nie pozostawili zbyt wiele pola do popisu. Ich krzesła to prawdziwe dzieła sztuki inspirowane nowymi kierunkami w sztuce i architekturze.

krzesla3.jpg

Lata 1919 – 1944 obfitowały w nieco prostsze projekty, lecz równie nowatorskie. Wiele z tych projektów może być uważane przez osoby nie znające historii designu jako produkty najnowszego wzornictwa. Nie ma się co dziwić – są zachwycające w swojej formie. Organiczne lub nieco kanciaste kształty – każde z tych siedzisk ma swój niepowtarzalny urok. W tych latach wykorzystano do produkcji krzeseł i foteli takie materiały jak metal, skóra, wiklina czy płótno. Projektanci i architekci stanęli na wysokości zadania i teraz tysiące osób marzą by chociaż przez chwilę posiedzieć na tych dziełach sztuki użytkowej.

krzesla4.jpg

Kolejne lata praktycznie nie zastopowały projektantów, a inspirację czerpali oni z wielu miejsc i z innych projektów. Pojawiło się więcej organicznych form, więcej kształtów nawiązujących do człowieka i jego natury. Krzesła i kanapy w kształcie serca, ust czy dłoni nie wzbudzały już tyle kontrowersji, a wręcz fascynowały. Jednocześnie pojawiły się krzesła w kosmicznych formach i kształtach rodem z filmów sci-fi lub inspirowane kosmosem i lotami kosmicznymi. Wygoda zeszła na dalszy plan, najważniejsze w latach powojennych, tj. do 1970 roku była sztuka i oryginalne wzornictwo.

krzesla5.jpg

Najbardziej znane projekty z tego okresu należą jednak do małżeństwa Eames – Charlesa i Ray. Eleganckie, proste formy, solidne wykonanie i styl, jakiego nikt wcześniej nie stworzył. Lata 50-te i 60 – te były okresem ich największych projektów krzeseł. Obecnie ceny tych mebli są tak wysokie, że niestety nie każdego na nie stać, a szkoda, bo wprowadzają do wnętrz charakter i styl.

krzesla5a.jpg

O ile poprzednie lata charakteryzował nie tylko styl, ale i wizerunek krzesła jako miejsca do siedzenia, o tyle projektanci po roku 1970 zaczęli tworzyć meble zapominając nieco o ich wartościach użytkowych. Przede wszystkim liczyła się sztuka i nowe formy. Nie powinny zatem dziwić krzesła i fotele, na których z pewnością nie da się wygodnie usiąść, ale które to przeszły do kanonu najznakomitszych projektów sztuki użytkowej. Starck, Arad, Newson, Stiletto, Gehry, Mendini – to nazwiska twórców epoki po roku 1970 – którzy zafascynowani możliwościami jakie daje tworzywo, z pewnością się nie ograniczali. Pomimo swej „nieużytkowości”, meble te stały się bardzo pożądane przez fanów nowoczesnego wzornictwa.

Pamiętając, że wciąż mówimy o miniaturach, nie trzeba się przejmować tym, iż niektóre z przedstawionych wzorów z pewnością nie są wygodne… Obcowanie ze sztuką nowoczesną również nie jest proste… ale na wytrwałych i kochających artyzm z pewnością te mini meble zrobią ogromne wrażenie, szczególnie iż zostały one stworzone na podstawie oryginałów bez pomijania wszystkich, ważnych szczegółów.

Miniatury krzeseł, foteli i sof mają po 10 – 20 cm wysokości  i w Polsce można je kupić w sklepie Zoom Zoom, który zajmuje się sprzedażą pięknych designerskich mebli i gadżetów.

źródło: Forto.pl


Fatal error: Call to undefined function comments_only_number() in /home/users/wnetrzeforto/public_html/wp-content/themes/dom-i-ogrod/comments.php on line 5