Zielono mi…

Kolory w naszym życiu spełniają ważne funkcje. Potrafią wpływać na nasze życie, samopoczucie i czasem życiowe wybory. Ważne by kolor dobierany do wnętrza był subiektywnie, nigdy zaś pod wpływem mody czy rad innych. Wybór koloru mającego znaleźć się we wnętrzu to naprawdę sprawa bardzo osobista. Każdy z nas ma swoje ulubione odcienie, w niektórych kolorach czuje się znakomicie, a inne wpływają na niego depresyjnie. Dobierajmy zatem kolor według własnych upodobań, czasem oczywiście konsultując się z innymi domownikami. W końcu najważniejsze jest by dobrze czuć się we własnym domu.

kolorrr.jpg

Kolor zielony zwany jest powszechnie kolorem nadziei (dzięki roślinom odradzającym się na wiosnę), kolorem równowagi i harmonii. Zieleń w swych licznych odcieniach potrafi tworzyć we wnętrzach przyjemny, uspokajający nastrój. Czy znajduje swe miejsce w liściach roślin hodowanych w domu, czy na ścianach, czy też w elementach dekoracji. Zawsze udaje jej się zwrócić na siebie uwagę, pomimo iż w przyrodzie jej nie brakuje.

emily.jpg

Należy jednak pamiętać, że nie każdy jej odcień wpłynie na nas jednakowo. Ostra zieleń może drażnić oczy, zaś zbyt ciemna przygnębiać. Należy tak dobierać barwy, by sprzyjały naszemu organizmowi i wpływały pozytywnie na otoczenie, nie kłócąc się z innymi kolorami.

zielona.jpg

Zieleń roślin zawsze jest mile widziana we wnętrzu. Nie ważne jak dane miejsce jest urządzone – czy w nowoczesnym, czy tradycyjnym stylu – rośliny nigdy nie zakłócą wnętrza. Należy jednak dobrać odpowiednie rodzaje roślin, a także doniczki pasujące do charakteru pomieszczenia.

1841.jpg

Kolor zielony ma wiele pozytywnych cech. Przede wszystkim wybierają go najczęściej osoby zrównoważone i spokojne, ale także towarzyskie i bardzo inteligentne. Zieleń wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, jest kolorem uzdrowicieli. Barwa zielona kojarzy się również z postępem umysłu i ciała, z duchowym odrodzeniem. Zieleń bez wątpienia wpływa na emocje, wycisza i relaksuje, można to zauważyć przebywając na łonie natury, wśród zielonych łąk i lasów, gdzie nasze ciało odpoczywa, oddech staje się równomierny, znikają wszelkie troski i zmartwienia, a dusza uspokaja się wewnętrznie. W otoczeniu zieleni człowiek oddycha pełną piersią, nie boi się wyzwań i spokojnie reaguje na wszelkie niepowodzenia.

greenkitchen146a.jpg

W każdej dziedzinie życia ważny jest jednak umiar, zbyt duża ilość zieleni w różnych odcieniach lub za mocny odcień może zmęczyć i zniechęcić. Korzystaj zatem z zieleni z umiarem – jeśli ściany pomalujesz na ten kolor, zrezygnuj ze zbyt wielu zielonych dodatków – kilka poduszek, wazoniki lub obicia krzeseł w zupełności wystarczą. Jeśli nie przepadasz za tym kolorem, a jednak chcesz wprowadzić nieco ożywczej zieleni do wnętrza, zastosuj kilka elementów w tym odcieniu. Ramki, lampka z zielonym abażurem lub kapa w tym kolorze powinno zaspokoić potrzebę zieleni. Kilka roślin również nie zaszkodzi.

samsung13.jpg

Nie jest istotne w jakim pomieszczeniu zastosujesz kolor zielony – świetnie sprawdza się bowiem w każdym wnętrzu. Najczęściej stosowana jest w sypialniach i pokojach gościnnych, ale z powodzeniem można jej użyć w kuchni czy łazience, pięknie będzie się prezentować w ciemniejszym odcieniu na przedpokoju. Można ją łączyć z wieloma kolorami. Ożywczo i wesoło wygląda z pomarańczą, tajemniczo z niebieskim, świeżo w połączeniu z żółcią, naturalnie z brązem i beżem, ostro i świecąco z czarnym, jasno z białymi elementami. Ciekawe są również jej kompozycje z czerwienią (bardzo mocne) czy fioletem. Należy jednak zawsze pamiętać o dobieraniu kolorów do zieleni pod względem odcienia – powinny mieć podobne nasycenie.

green.jpg

Zieleń jest wszechobecna. Wystarczy wyjść na zewnątrz by znaleźć chociaż kilka zielonych fragmentów. Dla kochających ten kolor polecam podróże w zielone miejsca. Najbardziej zielona z pewnością jest Irlandia, jak również oczywiście Polska. Spotkanie z tą barwą zawsze jest miłym przeżyciem, dlatego w miarę możliwości otaczaj się nią, stwórz w domu magiczny, zielony kącik pełen roślin lub często wybieraj się na spacery po parku. Noszenie zielonej odzieży również pozytywnie wpłynie na samopoczucie… Dzięki zieleni odzyskasz radość życia – otocz się nią.

źródło: Forto.pl


Fatal error: Call to undefined function comments_only_number() in /home/users/wnetrzeforto/public_html/wp-content/themes/dom-i-ogrod/comments.php on line 5