Nowoczesny biurowy ogród zimowy

Dla pragnących słońca i odrobiny zieleni podczas mroźnych, zimowych dni stworzono ogrody zimowe. Zwane są one także pomarańczarniami lub oranżeriami lub jako większe obiekty – palmiarniami. Tak naprawdę ogrody zimowe można stworzyć nie tylko obok domu, ale również w nowoczesnych budynkach i mieszkaniach. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest projekt takiego miejsca w Ljubljanie na Słowenii. Firma architektoniczna Sadar Vuga Arhitekti (SVA) stworzyła dla Izby Gospodarczej i Przemysłowej Słowenii właśnie takie pomieszczenie w formie Ogrodu Zimowego.

oranzeria4.jpg

Jest to przykład na to, jak w nowoczesnym wnętrzu wkomponować rośliny i wpuścić niezbędne światło, tworząc atmosferę zimowego ogrodu. Panoramiczny ogród w Izbie gospodarczej i przemysłowej został stworzony już w istniejącym miejscu i wkomponowany w architekturę.

oranzeria5.jpg

Na niemalże 200 metrach kwadratowych powstały takie przestrzenie jak: letni taras bankietowy, pomieszczenia biznesowe, przeszklony ogród zimowy, gdzie powstały niezwykłe „wstęgi”, w których posadzono bujną, tropikalną roślinność.

oranzeria6.jpg

Otwarte przestrzenie z przepięknym widokiem na miasto i użyte materiały stworzyły miejsce przyjazne do pracy i biznesowych spotkań. Konferencje, meetingi, rozmowy VIP-ów odbywają się teraz w przyjemnej atmosferze.

oranzeria7.jpg

„Wstęgi” z roślinnością dzielą pomieszczenie i w zależności od ilości osób uczestniczących w spotkaniu można wybrać tę cześć przestrzeni, która stworzy najbardziej przyjazny klimat dla uczestników.

oranzeria8.jpg

Całość wykonana jest ze stali i w ten sposób zakryty strych zyskał nowoczesny wygląd. Z zewnątrz szkło otoczone jest metalicznymi, cienkimi blachami, których kształt inspirowany był żyłkami liści kwiatów.

oranzeria9.jpg

Budynek o nieregularnej, lekkiej konstrukcji został wzbogacony o przeszklony ogród zimowy, dzięki czemu zyskał nowy, ciekawy element, który przyciąga wzrok. Całość w nowoczesnym stylu idealnie wpasowała się w otoczenie, nie „gryzie się” z nim i współgra z dopasowaną zielenią w postaci delikatnych drzew i trawnika.

budynek.jpg

Sam budynek również został zaprojektowany przez pracowników i założycieli pracowni SVA (lata 1996 – 1999) i tak właśnie wyglądał przed dobudowaniem ogrodu zimowego (patrz zdjęcie powyżej) Zdjęcie poniżej przedstawia aktualny wygląd budynku.

oranzeria10.jpg

Pracownia Architektoniczna SVA została założona w roku 1996 przez Jurij Sadar i Boštjan’a Vuga i od początku swego istnienia otwarta była na innowacyjne rozwiązania przy projektowaniu urbanistycznym. Ich celem jest tworzenie takich konstrukcji i projektów, które pokazują obecną sytuację w której żyjemy oraz rozwijają naszą wyobraźnię i stymulują zmysły.


Fatal error: Call to undefined function comments_only_number() in /home/users/wnetrzeforto/public_html/wp-content/themes/dom-i-ogrod/comments.php on line 5