Figurki z Ćmielowa – najmodniejsze

Ćmielów – miasto w powiecie ostrowieckim, w województwie świętokrzyskim, znane przede wszystkim z wielowiekowej tradycji produkcji wyrobów z porcelany. Wśród talerzy, kubeczków, zestawów można odnaleźć i takie przedmioty, które obecnie stały się kultowe, dzięki designowi, który wkroczył do naszych domów i mieszkań.

cmielow_.jpg

Czym zatem wyróżniają się te niezwykłe figurki z Ćmielowa. Produkowane są przez manufakturę AS Ćmielów, która kultywuje tradycje przedwojennej fabryki „Świt”. Po ponad 40 latach przerwy w produkcji, kultowe już figurki z porcelany zaprojektowane w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie m. in. przez: Henryka Jędrasiaka, Mieczysława Naruszewicza, Hannę Orthwein, Lubomira Tomaszewskiego znów stały się modne. Odzyskane wzory i odrestaurowane formy figurek służą od 2000 roku do produkcji „nowych – starych” mini rzeźb.

cmielow_2.jpg

Unikatowa kolekcja rozrasta się, dzięki nowym wzorom zaprojektowanym m.in. przez Lubomira Tomaszewskiego. Kolekcjami z Ćmielowa szczycą się zagraniczne galerie – m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Największym powodzeniem jednak figurki cieszą sie w Japonii oraz w Wielkiej Brytanii.

cmielow_3.jpg

Pomimo przerwy w produkcji, a może właśnie dzięki niej, te wykonane z wysokiej jakości angielskiej porcelany figurki stały się bardzo pożądane, a unikatowe modele osiągają bardzo wysokie ceny. Kolekcjonerzy czekają na każdy nowy produkt lub odtworzony ze starych form, zaś w mieszkaniach młodych i ambitnych ludzi figurki z Ćmielowa stoją na honorowym miejscu. Każdy, kto lubi wyrafinowane i awangardowe wzornictwo doceni wyjątkowość tych niezwykłych ozdób. Wydaje się, że większość z nich powstała niedawno, prawda jednak jest taka, że najlepsze wzory mają już ponad 50 lat. Wspaniała praca polskich artystów została doceniona i moda na ćmielowską porcelanę wciąż trwa.

źródło: As Ćmielów


Fatal error: Call to undefined function comments_only_number() in /home/users/wnetrzeforto/public_html/wp-content/themes/dom-i-ogrod/comments.php on line 5